Arşivimiz

GKV CEMİL ALEVLİ KOLEJİ IB DİPLOMA PROGRAMI’NA SAHİP GAZİANTEP’TEN TEK LİSE

GKV Cemil Alevli Koleji, Posta Gazetesi Eğitim Editörü Sevim Büyüktaş Demir’in özel haberinde, Uluslararası Bakalorya Organizasyonu’nun sitesinde yer alan liste referans alınarak hazırlanan Türkiye’de IB Diploma Programı’na sahip okullar listesinde Gaziantep’ten tek okul olarak yer aldı.

LİSE ÖĞRENCİLERİNE ÇİFT DİPLOMA

“Uluslararası Bakalorya (International Baccalaureate- IB) merkezi İsviçre’nin Cenevre şehrinde bulunan Uluslararası Bakalorya Organizasyonu’nun (International Baccalaureate Organization - IBO) dünyanın birçok ülkesinde uyguladığı bir diploma programı. Bu sistem; İlk Yıllar Programı, Orta Yıllar Programı ve IB Diploma Programı (DP) olmak üzere üç farklı gruptan oluşuyor. Uluslararası Bakalorya Diploma Programı (IBDP) lise 11 ve 12’nci sınıfları kapsıyor.

ULUSLARARASI GEÇERLİLİK

IBDP, geniş kapsamlı, üniversite öncesi iki yıllık bir program. Bu programı seçen lise öğrencileri, bitirme sınavları sonunda uluslararası geçerliliği olan IB diploması alıyor. IBDP, sadece yurtdışında yükseköğrenim görmek isteyen öğrencilerin seçeceği bir program değil. Türkiye’deki üniversiteler için de önemli bir araç olarak tercih ediliyor. Türkiye’deki bütün IB okulları, bu programı ek bir program olarak okutuyor. Hem lise hem de IB diplomasına sahip olan öğrenciler, yükseköğrenim için üniversite giriş sınavına girmek zorunda. Türkiye’deki üniversite giriş sınavlarında lise diploması sonuçları dikkate alınıyor.


 

Copyright Gaziantep Kolej Vakfı | 2015 | Tüm Hakları Saklıdır