KULÜPLERİMİZ

DİNAMİK MATEMATİK KULÜBÜ

Kulübün Amaçları:

·         Matematiksel teoremlere çözüm getirmek,

·         Zeka oyunları çözerek kulüp üyelerinin analitik zeka gelişimlerine katkıda bulunmak,

·         Matematiğin sadece ders ile sınırlı olmadığını göstererek matematik ve gerçek yaşam

arasındaki ilişkiyi göstermek,

·         İnternet üzerinden ve kütüphaneden yararlanarak matematiksel araştırma yapmayı öğretmek,


Kulüpte İçerik:

·         Prof. Dr. Cahit Arf ile ilgili sunum yapılması,

·         Çözülemeyen Matematik Problemleri ile ilgili pano hazırlanması,

·         Dinamik matematik yazılımıyla matematik eğitimi yapılması.

·         Wolfram Alpha programının tanıtılması

·         Sudokunun tanıtılması

·         Pi gününe özel etkinlikler düzenlenmesi planlanmaktadır.

 

Sorumlu Öğretmenimiz:

Mert ELBOĞA


BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ KULÜBÜ

Ortaokulu sınıflarında derslerin yanı sıra bilişim teknolojileri kulüp dersleriyle de öğrencilerin derste öğrendiklerini uygulamaya dökmesi ve projeler geliştirmesi amaçlanmaktadır.

Bu yıl bilişim teknolojileri kulüp dersinde Microsoft Office Publisher 2007 programının tanıtılması ve öğretilmesi.

Publisher programını kullanarak dijital bir dergi hazırlama. Öğrenciler 5’li gruplara bölünecek. Her grup farklı konular seçecek. Seçilen konu ile ilgili en az 12 sayfalık görsel dijital bir dergi hazırlanacak.

En iyi dergi ödüllendirilecek.

Sorumlu Öğretmenimiz:
Fatoş HANEDAN


BİLİM ve PROJE KULÜBÜ

Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, başarı için en gerçek yol gösterici ilimdir, fendir. İlim ve fennin dışında yol gösterici aramak gaflettir, cehalettir, doğru yoldan sapmaktır.
Mustafa Kemal Atatürk

 

Kimi zaman tek başına bir şeyler yapmak sıkıcı ve zor olur. Beraber çalışmak, düşünceleri paylaşmak, çeşitli etkinlikler yapmak bilimle daha bilinçli ve planlı olarak uğraşmanızı sağlayacaktır.

Kulübümüzün hedefi

   • Proje hazırlanması ve sunumu,
   • Proje yarışmalarının tanıtımı ve bu yarışmalara katılım sağlanması
   • Fen ve teknoloji dersi konularıyla ilişkili deneylerle öğrencilerin yaparak yaşayarak öğrenmelerinin sağlanmas

Klubümüzün öğrenciye kazandırmayı hedeflediği davranışlar

   • Gözlem yapabilme
   • Sorunları tespit edebilme
   • Literatür taraması yapabilme
   • Bilimsel problem çözme basamaklarını kullanarak probleme çözüm bulabilme
   • proje raporu hazırlayabilme

 

 Bu kulüp çalışmaları sayesinde; özgüveni yüksek, meraklı, araştırmacı, sorgulayan, sabırlı, doğaya meraklı, çevre sorunlarına duyarlı, bilinçli genç bireyler yetişecektir.


BİLİMSEL DENEYLER KULÜBÜ

·         Öğrencilerin araştırma – sorgulama, eleştirel düşünme, problem çözme ve karar verme becerileri geliştirmeleri, yaşam boyu öğrenen bireyler olmaları, çevreleri ve Dünya hakkındaki merak duygusunu sürdürmelerini sağlamaktır.

·         Öğrencilere doğrudan teorik bilgi vermek yerine deney ve gözlem yaptırılarak bilgiye kendisininin ulaşmasını sağlar.

·         Yaşamında ne yaptığını, ne tasarladığını ve ihtiyaçlarına göre neler tasarlayabileceğini bilen bilinçli bireyler yetiştirmektir.

1. SU KESİCİ:

Kullanım Amacı; metal gibi bazı maddelerin doğal yapısını bozmadan basınçlı su yardımıyla kesimini sağlar.

2. RÜZGAR TÜRBİNİ

Rüzgar, rüzgar türbininin kanatlarına çarpar ve kanatlar aynı yönde döner.

Kanatlardaki hareket enerjisi jeneratöre aktarılır. Jeneratör kanatlardan aldığı mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürür. Böylece rüzgar türbinine bağladığımız ampul yanar.

Sorumlu Öğretmenimiz:

Buket YILMAZKAYA

 


DESTINATION IMAGINATION KULÜBÜ

Destination Imagination kulübü bu yıl Gaziantep Kolej Vakfı Ortaokul sınıfları için açılan yeni bir kulüptür. Yeni açılan bir kulüp olmasına rağmen döneme başarılı bir açılış yapmıştır. Destination Imagination(DI) kulübü öğrencileri uluslar arası Creative Costume Contest yarışmasına (yaratıcı kostüm yarışması) katılmıştır. Dünya çapında katılan okulların kostümleri arasında okulumuzun DI öğrencilerinin tasarladığı kostüm 1.(birinci) seçilmiştir. Kostüm Gaziantep’in kültürel yapısının yansıtıldığı Antep fıstığı ve baklava figürlerinin bir arada işlendiği yaratıcı bir ürün olarak ödül kazanmıştır. Okulumuz yarışmayı kazandıktan sonra DI kulübünün resmi sitesinde kostümün fotoğrafı yayınlanmaya başlanmıştır.

Destination Imagination Nedir?

Çocukların hayal güçlerini kullanarak yaratıcılıkta sınır tanımadan gerçek hayatta çözümü zor olan sorunlarla kısa sürede baş edebilmesidir. Bu çözümleri aynı zamanda hayata aktarabilmesidir. DI kulübü en fazla 7 en az 5 öğrenci ile takım sorumluları eşliğinde çalışılan bir kulüptür. DI aynı zamanda 50 den fazla ülkenin katıldığı yaratıcı çocukların birbirleriyle yarıştığı uluslar arası bir etkinliktir.

DI’ ın bir tane bölgesel, bir tane Türkiye finali ve bir tane dünya finali olmak üzere 3 tane ana yarışması vardır. Bunların yanında internet üzerinden online olarak katılabilinen yarışmalar yapılmaktadır. GKV Ortaokul DI kulübü de kostüm tasarlayarak “yaratıcı kostüm yarışmasına” katılmıştır. İnternet üzerinden tasarladıkları kostümün yayınladıkları fotoğrafı yarışmaya katılan okullar arasında 1. olmuştur. Okulumuzun DI kulübü bundan sonraki online yarışmalara katılmaya devam edecektir.

Okulumuzun DI ile yaptığı etkinlikleri kulübümüzün facebook sayfasından takip edebilirsiniz. https://www.facebook.com/#!/groups/348876588582062/

Destination Imagination kulübü hakkında daha fazla bilgi almak için resmi DI sayfasını takip edebilirsiniz.

 http://destinationimagination.org/

Sorumlu Öğretmenlerimiz:

Gülümser ÖZALP

Meliha BOLAT

 


EKO OKULLAR PROGRAMI

Eko-Okullar Programı okulumuzda çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir programdır. Katılımcı yaklaşımıyla okulumuzdaki öğrenciler hem çevresel konularda bilgi edinirler, hem de ailelerini, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını çevresel konularda bilinçlendirmede etkin rol alırlar. Program, okullarda çevre yönetim sisteminin uygulanmasını da sağlar.

 


FOTOĞRAFCILIK KULÜBÜ

Fotoğrafçılık ve fotoğraf sanatına ilgi duyan öğrencilere öncelikle “Temel Fotoğraf Eğitimi” veren  GKV Fotoğrafçılık Kulübü yıl içinde Rehber öğretmen tarafından  düzenlenen çeşitli aktivite  ve fotoğraf gezileri ile öğrencilere farklı  bakış açıları kazandırarak , kişisel gelişimlerine artı değer katmaktadır.

Öğrencilere  Manuel makine modellerinden  başlayarak son  teknoloji Digital Fotoğraf  makinalarını tanıma olanağını ve fotoğrafçılık terimlerini öğrenme imkanını da sunan  Fotoğrafçılık Kulübü,  yıl sonunda düzenlediği  kulüp  sergisi ile tüm yıl yaptığı çalışmaları sergilemeyi hedeflemektedir…


HALK OYUNLARI ve MODERN DANS KULÜBÜ

Atalarımızdan bizlere miras kalan, Türk kültürünün önemli bir parçası, insanlığın ortak kültürel ve sanatsal değerlerinden olan halk oyunlarımızın geniş kitleler tarafından tanınması, korunması, geliştirilmesi, gelecek kuşaklara aktarılması, yaygınlaştırılması aynı zamanda örf ve adetlerimizin yöre yöre en güzel şekilde ifade eden, dile ve göze hitap eden, kitleleri birleştiren, kişilere fiziksel ve zihinsel açıdan güç kazandıran halk oyunlarımızın yayılıp yaşatılmasıdır.

Halk oyunları klübü olarak; GKV Uluslararası Halk oyunları festivaline hazırlık yapmak.

 

Sorumlu Öğretmenlerimiz:

Tülay KIRATLI

Ayşe GÜNER


BASKETBOL KULÜBÜ

Basketbol son yıllarda en çok tercih edilen spor dallarından biri olarak karşımıza çıkıyor.  Bunun temelinde yatan nedenlerden biri; ailelerin çocuklarının sağlıklı, kişilikli ve sosyal çevresiyle uyumlu bir birey olmasını istemesidir. Basketbol, küçük yaşlardan itibaren çocukların fiziksel ve sosyal yönden gelişmesine yardımcı bir spor dalı olarak gösterilmektedir.  Bu aşamada çocukların küçük yaşlarda spora başlaması; bir ekip içinde koordine olması, takım ruhunu kazanması, paylaşmayı öğrenmesi ve ilişkilerinde girişimci yönünün gelişmesini sağlayacaktır.  Böylece çocuklarımız, yaşama attıkları bu küçük adımlarla geleceğe özgüven dolu, ileriyi düşünebilen, geniş ufuklara sahip bireyler olarak hazırlanmaktadırlar. 

MİSYONUMUZ

Küçük  yastaki öğrencilerimize  basketbol  sporunu  sevdirmek, Dürüst, disiplinli ve ilkeli sporcular yetiştirmek, Düzenlenecek şenlik ve organizasyonlarda basketbol sporuna olan ilgiyi artırmak.

VİZYONUMUZ

 İlerleyen  yıllarda, basketbol sporuna kendine yer edinmiş  köklü, büyük kulüpler seviyesine gelerek milli takıma oyuncular yetiştirmek, Basketbol sporuna, yarının yıldızlarını  kazandırmak, basketbol sporuna  hizmet vermek


KISA FİLM KULÜBÜ

Okulumuzda bu yıl kurulan kısa film kulübünün amacı, öğrencilerimize kısa film hazırlamanın yöntemlerini, kurallarını, çeşitlerini ve özelliklerini anlatmak kısa filmin en önemli parçası olan montajın yapılması için gerekli olan program ya da programları araştırarak kullanımını öğrenmektir.

Öğrencilerimiz bu kulüp sayesinde herhangi bir konu üzerinde kısa film çekebilir, belkide içinde saklı olan yönetmenlik ruhunu ortaya çıkarabilme şansı bulabilmektedir. Bu kulüp sayesinde öğrencilerimiz hayal güçlerini zorlamayı, çevrelerine farklı bir kareden bakmayı ve bilgisayar programını kullanarak montaj yapmayı öğrenmektedir. Kulübümüz ülke genelinde yapılacak olan yarışmalara da katılarak okulumuzu en iyi şekilde temsil etme fırsatı bulacaklardır.

 

Sorumlu Öğretmenlerimiz:

Ziya ÖĞÜT


VOLEYBOL KULÜBÜ

Voleybol ile ilgili temel beceri çalışmaları yapmak; bu sporun popülerliğini artırmak ve voleybolu sevdirmek; okul içi ve dışındaki turnuvalara katılmak; gösteri maçları düzenlemek amaçları doğrultusunda bir araya gelen gençlerin oluşturduğu zevkli bir kulüptür.

Sorumlu Öğretmenlerimiz:

Mehmet ALTAN

Ebru AKGÜL


MÜZİK KULÜBÜ

Amacı:

·         Türk Millî Eğitiminin genel amaç ve temel ilkelerine uygun olarak; öğrencilerin Atatürk İlke ve Inkılâplarına, Anayasanın başlangıcında ifadesini bulan Atatürk milliyetçiliğine bağlı yurttaşlar olarak yetişmelerine, yeteneklerini geliştirerek gerekli donanımı kazanmalarına katkıda bulunmaktır. Çaldığı ve söylediği eser hakkında fikir sahibi olan ve yorumlayan öğrenciler yetiştirmektir. Özgüveni yerinde, kendine güvenen çağdaş müzik eğitimine ayak uydurabilen öğrenciler yetiştirilerek Ulusal kimliğimizi ön plana çıkaracak şarkılar öğrenme çalışmalarımız sürdürülmektedir.

·         Müzik kulübü çalışmalarını kulüp yönetmeliklerine uygun olarak yürütmektedir. 

·         Kulüp çalışmalarında amacımız, öğrencilerin yeteneklerini keşfederek, becerileri doğrultusunda yeteneklerini ortaya çıkarmak ve geliştirmektir.


Kazanımları:

·         Öğrencilerin kulüp çalışmalarında birlik olmaları,

·         Birlikte şarkı söyleyeme

·         Enstrümanları birlikte çalma,

·         Takım ruhu ve bilinci kazanma,

·         Bireysel ve toplu etkinliklerde özgüvenlerinin gelişmesi gibi kazanımları gözlenmektedir.


MASA TENİSİ KULÜBÜ

Masa tenisi kulübünde, öğrecilerimize oyun kuralları, masa tenisinin teknik ve taktik yönleri öğretilmekte olup okulumuzun salonunda mevcut olan uluslarası oyun kurallarına uygun tenis masalarında çalışmalar yapılmaktadır. Öğrencilerimize masa tenisi kuralları ve teknik, taktik çalışmaları kavratıldıktan sonra yetenekli olan öğrencilerimiz takım düzeyindeki çalışmalara alınıp ilerleyen zamanlarda okulararası yarışmalara dahil edilecektir. 


KARİKATÜR ÇİZME KULÜBÜ

“Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa tam bir hayata malik olamaz. Böyle bir millet bir ayağı topal, bir kolu çolak, sakat ve alil bir kimse gibidir. Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur.” 

Mustafa kemal Atatürk

Bindiğimiz sanat treninde yaratıcılık lokomotifimiz olacak. Atölyemizde oluşturacağımız 3 istasyonda mola vererek yaratıcılığımızı geliştirecek ve bizleri yeni dünyalara götürecek çalışmalar yapacağız. I. Durak; karikatür, II. Durak; tuval çalışmaları, III. Durak; sanat yelpazesi etkinlikleri

Her bir durakta belirli sürelerde mola vererek, o durağın özelliklerini tanıyıp, uygulamalarını yapacağız. Sene sonunda açacağımız sergimizde deneyimlerimizi ve yolculuğumuzu paylaşacağız.

Sorumlu Öğretmenimiz:

Hayal BAZOĞLU

 


RESİM KULÜBÜ

Bildiğiniz gibi görsellik hayatımızın her anında karşımıza çıkan bir olgudur. Renk bilincimiz günlük hayatımızda kıyafetlerimizde renk kombinleri yapmamıza kadar herşeyi etkilemektedir. Yine ev  dekorasyonunda mimarlık gibi alanlarda bizlere farklı bir bakış açısı kazandırır.

Resim insanın hayal gücünü geliştirir, hayal kuran insanın zihni çok çalışır toplum karşısında kendisini resmiyle ifade edebilme fırsatı tanır.

Bu yıl görsel sanatlar kulübümüzde resim yarışmalarında başarılar elde edip, yeni yöntem ve teknikler öğreneceğiz. Bilerek isteyerek yeteneğinize inanarak resimler yapacağız.

Sorumlu Öğretmenimiz:

 Şeyma ASLANTAŞ


SATRANÇ KULÜBÜ

Satranç kulübü öğrencilerimizin sosyalleşmesini, dikkatlerini toplamalarını, konsantrasyon sağlamalarını, motive olmalarını, hızlı ve doğru karar verebilmelerini, hesap yeteneklerini arttırmalarını, strateji ve taktik yeteneklerini geliştirmelerini amaçlar. Ayrıca satranç turnuvalarında oynamak isteyen öğrencilerimizin çalıştırılması da kulübümüzün amaçlarındandır.

 

Sorumlu Öğretmenimiz :

Süleyman OKAN


LEGO KULÜBÜ

“First Lego League (FLL)” teknoloji ve bilgi çağının sunduğu olanakları çocuklarla paylaşan, çocukların yeteneklerini keşfeden, geleceğin yaratıcı beyinlerini ortaya çıkaran uluslararası bir programdır. Her sene eylül ayında FLL takımları, toplumsal anlamı olan yeni bir tema üstünde özgün bilimsel araştırma yaparlar.

2012-2013 Eğitim-Öğretim yılı için belirlenen tema “Yaşlanan Nüfusa Genç Çözümler”dir. Takımlar bu tema üzerinde LEGO ürünlerini kullanarak robotik tasarım yaparlar ve en az 8 hafta bu konu üzerinde çalışırlar. Böylece öğrenciler yaratıcılıklarını kullanarak, hayal güçleri ile birleştirdikleri projelerini hayata geçirme fırsatı bulurlar. Takımlar şubat ayında, belirlenen bir şehirde, Türkiye genelindeki turnuvaya katılır. Genellikle İstanbul, Ankara ve İzmir’de düzenlenen bu turnuvalarda takımlar 5 dakika içerisinde yaptıkları robotun performansını sergiler ve tasarımlarını etkileyici bir sunumla jüriye sunarlar. Turnuvada çeşitli ödüllerin yanı sıra her katılımcıya madalya verilir. Yerel turnuvada başarılı olan takımlar Mart ayında yapılacak ulusal turnuvada projelerini sergilerler ve şampiyon olan takım uluslararası turnuvada yarışmaya hak kazanır.

 

Sorumlu Öğretmenlerimiz :

Ela SAYINER

Aydın DİLSİZ

Burak SÜRMELİHİNDİ 


AKIL OYUNLARI KULÜBÜ

 Beynimizi geliştirmenin en etkin yolu beynimizi çalıştırmaktır. Bu da öğrenme, kitap okuma, bulmaca çözmekle gerçekleşir. 

Akıl ve zeka oyunları kulübünün amacı; 

Öğrencilere bulmaca çözdürüp, zeka oyunları oynatarak, onları bütünsel ve parçalayıcı düşünmelerine, problem çözme yeteneklerinin artırılmasına ve farklı düşünebilmelerini sağlamada yardımcı olmaktır.

Sorumlu Öğretmenimiz:

Bilnur POLAT 

 


TİYATRO ve EDEBİYAT KULÜBÜ

 

Tiyatro ve edebiyat kulübümüz, sanata gönül vermiş bütün öğrencileri bir çatıaltında toplamak amacıyla kurulmuştur. Kulübümüzün hedefi, Türk Millî Eğitiminin genel amaç ve temel ilkelerine uygun olarak; öğrencilerin yeteneklerini geliştirerek gerekli donanımı kazanmalarına katkıda bulunmak, öğrencilerimize Türk ve dünya edebiyatının seçkin ürünlerini tanıtmaktır.
Tiyatro kulübü, günümüzde değerini kaybetmekte olan tiyatronun hak ettiği yere gelebilmesi için gençlere tiyatroyu tanıtmayı ve sevdirmeyi, bunun doğrultusunda da Türk tiyatrosuna bilinçli bireyler yetiştirmeyi kendisine görev edinmiştir. Bizler, öğrencilerimize girişimci olabilmeyi, sorumluluk alabilmeyi, kendine güven duymayı, başkalarıyla işbirliği içinde çalışabilmeyi ve onların milli ve estetik duygularını güçlendirmeyi, güzel sanatlardaki yetenek ve becerilerini artırmayı toplumsal sorumluluk olarak görmekteyiz.

 

2012-2013 eğitim ve öğretim yılında Tiyatro kulübümüz, 25 Aralık Gaziantep’in Kurtuluşu etkinlikleri çerçevesinde hazırlanan programda “Antep’in Halleri” adlı oyunla perdelerini açtı.

 

9 Mayıs 2013’te  Zeki Alasya ve Metin Akpınar’ın “Aşk Olsun, Deliler, Yasaklar” gibi çeşitli oyunlarından en sevilen bölümlerinin derlendiği  “Devekuşu Kabere’den Seçmler” adlı oyunu Şehitkamil Kültür Merkezinde sahneleyen kulübümüz öğrencileri bu yıl da  Yılmaz Erdoğan’ın kaleme aldığı “Bana Bir Şeyhler Oluyor” adlı oyunla mayıs ayında karşınızda olacaktır.

Sorumlu Öğretmelerimiz :

Serenada ONAN

Fuat KOZANOĞLU 


DRAMA KULÜBÜ

İngilizceyi sınıf dışında sosyal aktivitelerimizde etkin olarak kullanmak amacıyla ve öğrencilerimizin kendilerini ifade etmelerine yardımcı olmak için geçen yıl kurulan, kulübümüz öğrencilerimizin kulüp saatindeki çalışmalarını bir yıl sonu gösterisiyle diğer öğrenci öğrenci ve velilerle paylaşmaktadır.

 

Sorumlu Öğretmenlerimiz:

Saadet TUĞCU

Didem KORKMAZ


 


 

       

© Copyright Gaziantep Kolej Vakfı | Tüm Hakları Saklıdır.