HABERLER

GAZİANTEP KOLEJ VAKFI ÖZEL FEN LİSESİ ERASMUS+ AB PROJESİ KAPSAMINDA PORTEKİZ’DE

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yürütülen Erasmus+ programı kapsamında Gaziantep Kolej Vakfı Özel Fen Lisesi olarak 2 yıldır yürüttüğümüz Avrupa Birliği KA229 Stratejik okul ortaklığı projemizin, ilk uluslararası toplantısı Portekiz’in Covilha şehrindeki ortak okulumuzun ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Proje, TÜRKİYE’den ​Gaziantep Kolej Vakfı Özel Fen Lisesi, PORTEKİZ’den Escola Secundária Campos de Melo ve LİTVANYA’dan Vilniaus Gedimino Technikos Universiteto İnzinerijos Licejus okulları ile ortak olarak yürütülüyor. Projemiz, dünyadaki eğitim reformunun merkezinde yer alan ve giderek daha çok önem kazanan STEAM, Science (Fen), Technology (Teknoloji ), Engineering (Mühendislik), Art (Sanat) ve Mathematics (Matematik) eğitimini kapsıyor.

STEAM modelinin genel eğitime entegrasyonu konu alan projede çalışmalar, geçtiğimiz 2 yıl boyunca online olarak gerçekleştirilirken, projede yer alan ortak ülke ve okullardaki öğrenci ve öğretmenlerimizin katılacağı ulus ötesi proje toplantılarının ilki, 7-13 Kasım 2021 tarihlerinde Türkiye, Litvanya ve Portekiz’den toplam 10 öğretmen ve 30 öğrencinin katılımıyla gerçekleşti. Hafta boyunca döngüsel ekonomi, ekosistem, sürdürülebilirlik, geri dönüşüm, mikro plastikler ve sıfır atık toplumu konularında çalışmalar yapıldı. Öğrencilerimiz Kimya, Biyoloji, Jeoloji, Tarih, Müzik, Ekoloji ve İngilizce Derslerinden oluşan birçok STEAM dersi uygulamaları ve workshoplarını deneyimlediler. Farklı ekosistem modelleri üzerinde çalışmalar, sunumlar, dijital poster tasarımları, prototip çizimleri yaptılar. Ayrıca, Estremoz’ da bir bilim merkezi olan, Ciencia Viva Center’da uzmanlar tarafından gerçekleştirilen “Dünya - Dinamik Gezegen “ ve “Anı Görmek – Dünya -Hangi Gelecek?” iki farklı tura katılarak müthiş deneyimler elde ettiler.

#gaziantepcollegefoundation

#erasmusplus

#ulusalajans

#abbaskanligi

#steam

 


 

       

© Copyright Gaziantep Kolej Vakfı | Tüm Hakları Saklıdır.